Yanıtla
Göz at: 857 | Yanıtla: 3
[ Usta Gelişimi ] Küçümsenen Ninjalar - Bölüm I

 [

Bağlantıyı kopyala

]

 • Kayıt Zamanı: 2017-11-01
 • Gönderi Sayısı: 30
 • Yanıt Sayısı: 239
Gönderi: 2018-10-26 21:50:48Yazarı GösterSondan Başa
1# Git

Merhaba arkadaşlar, ben S3'ten Riyeko ve uzun bir süreden sonra yazılı bir rehber kaleme almak istedim. Rehberin teması ise, başlıktan da belli olacağı üzere, mevcut konumda küçümsenen ninjalar. Malum, oyuna dördüncü yeteneklerin henüz eklenmemiş olması ve v3 ile toprağın evrenselleşmesi gerçekleşmemiş olmasından ötürü şu anda kurulabilecek kompozisyon çeşitliliği beklenenden düşük konumda. Ancak Dereceli Arenalar, veya bulunduğu Sennin Arenalarının "ağır top"larından olmayanlar için takım yelpazesinin düşünülenden daha fazla olduğu kanaatindeyim. Bu sebeple de, günümüzde hala belli zamanlarda veya belli kişilere karşı (örneğin o "malum kişi"nin serisini patlatmak için :)) oynanabilecek karakterlere dair bir yazı dizisi yazmak istedim. Başlığı ise "Bölüm 1" adı ile açmamın sebebi ileride de gelecek yeni güncellemeler ve ninjalar ile bu konumda olacak ninjaların olacağını tahmin etmem ve olası bir seri açılışı yapmak istemem.

Kurenai

Kurenai, açıkçası şu anda özellikle hayatta kalma üzerine kurulu takımlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Jinchuriki 2 sandığı gelene kadar, ön hatta scale alan bir tank (Roshi, Kimimaro, Taş Yumruk) bulunduran takımlar, özellikle yıldırım blitz kadrolarına karşı büyük sıkıntılar yaşıyorlardı keza daha en öndeki tank scale alamadan (savunma/direnç vb. yükseltemeden) yüzde 140 bufflı Kara Kılıç'a karşı tabir-i caizse kevgir oluyorlardı. Şu anda, en ön sırada kullanılan bir Han, ilk tur dayanıklılığını rahatça sağlayabiliyor olsa da malum, herkes Han için 220 mühür harcayacak durumda olmayabilir veya bunu istemeyebilir. Bu noktada, en öndeki karakterimizi koruyacak, ona muazzam bir can ve kalkan bonusu verecek olan Kurenai ön plana çıkıyor. Yeteneği, birinci tur dayanııklığı gibi önemli bir faktöre sahipken bunun Rüzgar Dansçısı desteği ile iki tur kullanılabilirliği potansiyeli de cabası.Bunun yanı sıra günümüzde birçok takım blitz denilen "saf hasar" üzerine yoğunlaştığı için bütün takımlar debuff etkisi bakımından oldukça kısııtlı oluyor ve bunlar sabitleme veya felç gibi iki ağır etkiye sahip bufflar oluyor (Mei/Danzo sabitlemesi, Darui/Tenten felci). Bu bufflar ise kısıtlı olduklarından ötürü rakibe büyük bir baskı faktörü uyguluyor. Örneğin bir water blitz takımına karşı oynadığımızı düşünürsek öncelikle Tenten'in bir felci karşıya yansıyor ve bu Mavi Diş gibi kilit bir kombo karakterine denk gelebilir, üstelik su main arkadan hasar da almayacağı için bu debuff büyük ihtimalle silinmeyecektir. Ayrıca ikinci turda rakibinizin ilk saldırısı sizden yüksek bile olsa Mabui yeteneğini hemen kullanmaktan çekinecektir keza söz konusu yeteneğin kombosu yalnızca bir adet sabitleme içeriyor ki bu sabitleme yansıyacağı için rakibinizin oyun planı tamamen bir kumara bağlı olarak çökme potansiyeli bulunduruyor. Bu sebeplerden ötürü ise debuff yansıtımı şu anda oldukça güçlü bir esneklik sağlıyor denilebilir.Örnek takımlar:

firefox_2018-09-02_00-07-33

firefox_2018-09-02_00-08-52

Killer Bee

Kage Sandığı'ndan çıkabilecek (bence) en iyi ninjalardan biri olan Killer Bee, muazzam esnekliğe sahip bir ninja olarak ön plana çıkıyor. Gerek Jinchuriki kalkanı ile Roshi gibi ağır topları ilk turdan yaşatabilme kabiliyeti, gerek buff almaması ve yüksek HP Potansiyeli ile tek başına üstlenebildiği ikincil tanklık rolü ile günümüzde maalesef ki sadece Hidan takımlarına yancı olarak kullanılıyor Killer Bee (laf yok, güçlü takım). Ancak bunların yanı sıra düz vuruşunun 10 kombo potansiyeli ile ciddi bir Roshi 30 kombo hazırlayıcısı olabilirken, sağladığı çift vuruş kimi zaman Zehirli Tai kullanan bir Mavi Diş'in Denizci Sakura'sının "teq atması"na, kimi zaman bariyer açan Hashirama'nın ikinci vuruş ile ilk turdan iki kişiye Sabitleme vermesine önayak olabiliyor. Açıkçası bir support ninjası olarak özellikle "pahalı" ninjaların iyice parlamasını sağladığını söyleyebiliriz.Örnek takım:

firefox_2018-09-02_00-20-33

firefox_2018-09-02_00-22-28

Danzo

Açıkçası günümüzde hem light blitz hem de Hidan takımları gibi meta takımlarında her ne kadar popüler bir tercih olsa da, gözlemlediğim kadarıyla Danzo ancak bir ateş/yıldırım bariyer ninjası olarak, ayrıca komboda sabitleme yapmak üzere kullanıılıyor. Açıkçası Danzo'nun işlevinin her ne kadar büyük bir kısmı bu olsa da, bariyere sahip olunduğu vakit sağladığıı ekstra kaos, birim öldükçe edindiği can yenilemesi ve doğru anda kullanıldığında rakibinizin bütün oyun planını alaşağı eden Izanagi'si ile muazzam bir destek karakteri olduğunu söyleyebiliriz. Bariyer sizde olduğu müddetçe doğrudan karşısındaki karaktere kaos atmak için bile yeteneği kullanılabilirken yüksek hasarlı takımlarda birilerinin ölümü ile can alacağından dolayı gerekirse ikincil tank olarak bile kullanılabilecek bir karakter Danzo. Bu sebeple aşağıda vereceğim iki örnek takım da, Danzo'nun bariyerinden nemalanmanın yanı sıra Izanagi'sinin aktif kullanımının önem arz ettiği takımlar diyebiliriz.Örnek takım:

firefox_2018-09-02_00-32-42

firefox_2018-09-02_00-37-20

Yagura

Düşük bütçeli Roshi yancısı, çakra motoru, kontrol takip saldırısı, esneklik çarpanı.Yagura, şu anda birçok kişinin elinde Şeytan veya Cehennem Yengeci bulunmadığından, aynı şekilde Hanzo ile Kurotsuchi yine herkeste bulunmayabilip mevcut sürümde kullanılabilirlikleri düşük olabildiğinden dolayı Roshi alırken halihazırda elimize gelmesinden ve bütün beceri setinden ötürü mükemmel bir Roshi yancısı. 10 komboyu alıp 25 kombo yapabilmesi direkt "buyur Roshi kardeşim tek at" demesinden farksız olduğu için rakibinizin muhtemelen savaşın başlarından hedef almak isteyebileceği bir karakter. Yüksek kombo yapan düz vuruşu ise cabası. Ayrıca akupunktur veren takip saldırısı ile su main immortal takımlarına cc sağlayıcısı olabilirken sağladığı çakra ve her türlü rakibinizin oyununu bozabilme/kendi oyununuzu kuvvetlendirme potansiyeline sahip yeteneği ile f2p olarak alınabilecek en kuvvetli ninjalardan biri diyebiliriz Yagura'ya. Bir f2p oyuncunun oyunun erken aşamalarda Jinchuriki I Sandığı'nı açmayı düşünebilmesinin yegane sebebi de kendisinin varlığıdır zannımca.Örnek takım:

firefox_2018-09-02_00-24-28

firefox_2018-09-14_02-03-38

Açıkçası belirttiğim bazı takımlar elde etmesi zor karakterleri barındırabiliyorlar ve bu sebeple rehberin içeriği tam anlamıyla evrensel değil. Ancak bu karakterlerin maksimum potansiyellerini göstermek adına bu yola başvurdum ve sizler de bu ana hatlar üzerinden giderek kendi imkan ve oyun tarzınıza uyan takımlar kurabilirsiniz. Ayrıca yine hak ettiği değeri görmediğini düşündüğünüz ninjaları paylaşırsanız bu serinin olası devamında söz konusu karakterlere de değinmek isterim. Umarım yazımın sizlere bir faydası olmuştur, herkese iyi oyunlar.
Kullanıcı Riyeko gönderisi 2018-10-26 21:50:48 tarafından düzenlendi
 • Kayıt Zamanı: 2018-01-22
 • Gönderi Sayısı: 0
 • Yanıt Sayısı: 4
Gönderi: 2018-09-14 17:14:25Yazarı Göster
2#

Eline sağlık başarılı bir çalışma olmuş :)

Kurenai cidden en sevdiğim f2p ninjası diyebilirim, hem kolay yükseltilebiliyor hemde yansımasının ve kalkanın verdiği katkıyı savaşlarda hissedebiliyorsunuz.


 • Kayıt Zamanı: 2017-11-01
 • Gönderi Sayısı: 30
 • Yanıt Sayısı: 239
Gönderi: 2018-09-15 11:35:08Yazarı Göster
3#
 • キラKira Gönderi: 2018-09-14 17:14:25
 • Eline sağlık başarılı bir çalışma olmuş :)

  Kurenai cidden en sevdiğim f2p ninjası diyebilirim, hem kolay yükseltilebiliyor hemde yansımasının ve kalkanın verdiği katkıyı savaşlarda hissedebiliyorsunuz.


Faydası dokunduysa ne mutlu ^^. Kurenai gerçekten de muazzam bir ninja, hem şu anki metadaki debuff kıtlığından ötürü yaptığı iş hem de bir karaktere neredeyse bir kez daha tam can vermesi kalkan ile muhteşem. Ayrıca halihazırda takip saldırılarının hasarları düşmeye başlamışken hala yüksek hasara sahip olması da cabası.

Yanıtla
Hızlı Gönder
Yanıtla

Giriş yaptıktan sonra yorum yapabilirsiniz | Kayıt ol